57504225_10157243526778259_5364004606097
WhatsApp Image 2018-06-30 at 2.07.47 PM.
C-cYo7fXsAEQI8K.jpg

Karşılaştırmalı Federal Devlet

ABD, Kanada, Belçika, İsviçre, Almanya Federal Sistemleri ve Yönetimler Arası Yetki Uyuşmazlıklarının Çözümünde Anayasa Yargısı

TACAN REYNAR

 

1982 yılında Kıbrıs - Lefkoşa'da doğdu. 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve akabinde avukatlık yapmaya başladı. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok sivil toplum örgütünde görev aldı ve birçok çalışmaya katkı koydu. Yüksek lisansını Kamu Hukuku alanında yaptı ve yüksek lisans tezini güncellenmiş haliyle daha sonra "Karşılaştırmalı Federal Devlet" ismiyle kitap haline getirdi. Yargıçlık görevine atanmadan önce DAÜ Hukuk Fakültesi'nde bir dönem KKTC İdare ve Anayasa Hukuku dersleri verdi.

2010 yılında yargıçlık görevine atanan Reynar, görev yaptığı 8 yıllık sürede hukuk, aile, ceza mahkemelerinde görev yaptı. 2018 yılının Mayıs ayında Lefkoşa Ceza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç olarak çalıştığı bir esnada bu görevinden istifa etti. Reynar, istifa gerekçelerini "Neden istifa?" başlıklı açıklama ile kamuoyu ile paylaştıktan sonra Yenidüzen Gazetesi'nde haftalık köşe yazarlığı yapmaya başladı.

Özellikle siyaset, kamu hukuku, insan hakları ve uluslararası ceza yargılaması üzerine Harvard, Yale, Leiden, Pennsylvaina, Virginia, Middlesex, Londra (University of London) Üniversiteleri gibi birçok üniversite yanında, Amnesty International, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların sertifika ve eğitim programlarına katılmış, ayrıca The New York Times gazetesinin medya okulu olan The School of NYT'da  'How to Think and Write Like a Critic' kursunu da tamamlamıştır. 

Şu anda aktif olarak serbest yazarlık yanında kendi hukuk ofisinde (R&A Hukuk) avukatlık ve danışmanlık yapmaktadır.